Zůstaňte déle
PÍSEČNÉ PLÁŽE V OKOLÍ PARDUBIC
Vzdálenost písáků z cíle plavby: 9 – 13 km.
KOUPALIŠTĚ PARDUBICE CIHELNA
Vzdálenost koupaliště z cíle plavby: 250 m.
LANOVÉ CENTRUM PARDUBICE CIHELNA
Vzdálenost lanáče z cíle plavby: 180 m.
SKATEPARK PARDUBICE
Největší skatepark a bikepark Česka má výborně nasvícenou a zakrytou překážkovou dráhu. Je tady i půjčovna a občerstvení.
IN-LINE STEZKA
Vede z Rosic nad Labem kolem koupaliště Cihelna, po břehu Labe a dále přes Brozany, Ráby a Kunětice, délka 8,5 km. Lze dojet až pod Kunětickou horu.
CYKLISTICKÉ TRASY
Vedou Pardubicemi, ale míří hlavně do okolí města. V pardubickém kraji však naleznete další hustou síť cyklistických tras za zajímavými cíli.
AREÁL HRADU KUNĚTICKÁ HORA
Prohlídka pozdně gotického hradu, rytířského sálu, sklepení s výstavou Zločin a trest v českých zemích, hradní kaple sv. Kateřiny. Vystoupíte-li až na kruhovou věž, odmění vás jedinečnými výhledy do kraje s kulisou hřebenů Krkonoš, Orlických a Železných hor.
Z historie: Kunětická hora je významnou dominantou Pardubicka a vznikla třetihorní sopečnou činností země. Okolní nížinatou krajinu převyšuje o více než 80 m a díky svému dominantnímu postavení v krajině byla osídlena již v pravěku. Původní kupovitý tvar byl v průběhu staletí ničen těžbou kamene. V druhé polovině 14. století byl na vrcholu hory postaven kamenný hrad s palácem, hranolovou věží ve východní části a kruhovou věží v západní části komplexu. Kunětická hora získala velký význam v době husitských válek. V roce 1421 byla obsazena husitským hejtmanem Divišem Bořkem z Miletína, který roku 1423 začal s přestavbou hradu a opevňováním předhradí tak, aby zde mohla zimovat i polní vojska. Roku 1491 přešla Kunětická hora do správy Viléma z Pernštejna a za vlády Viléma a později jeho synů došlo k přestavbě hradu na výstavní zámecké sídlo v pozdně gotickém až raně renesančním slohu. Palác odděloval od dalšího nádvoří hluboký příkop s padacím mostem. Kunětická hora má unikátní postavení v dějinách hradní architektury výstavbou opevnění, využívající mohutných zemních valů a kruhových rondelů, z kterých se zachovaly pouze dva. Dalším obraným prvkem byly jednotlivé hradební okruhy s příkopy, na severní přístupové cestě navázané na šestici bran. Posledním vlastníkem Kunětické hory z řad Pernštejnů byl Jaroslav z Pernštejna, poté byl hrad a celé pardubické panství prodáno královské komoře.
Strategicky významnou roli hrála Kunětická hora v době třicetileté války(1618-1648). Roku 1645 dobylo hrad švédské vojsko. Zdevastovaný objekt podléhal rychle zkáze. Té napomáhala dlouhodobá těžba kamene trvající až do počátku 20. století. Nenávratně zničena byla západní a jihozápadní část hradu. Ty se zřítily do lomu. Roku 1917 si Kunětickou horu pronajal a o dva roky později koupil pardubický muzejní spolek. Spolek v dalších letech zahájil práce na obnově hradu podle projektu architekta Dušana Jurkoviče a Jana Pacla. Na základě jejich architektonického návrhu zde vznikla i vyhlášená restaurace s cennými interiéry v západním křídle. Muzejní spolek obnovil i některé palácové prostory a umístil v nich expozice a výstavy. Po znárodnění hradu v roce 1953 nebyl hrad udržován a začal chátrat. Pro špatný stav byl v 70. letech 20. století uzavřen.
V roce 1993 byl po opravách paláce znovu zpřístupněn veřejnosti. Práce na hradě průbežně probíhají dodnes. V opravených interiérech jsou návštěvníkům k dispozici různé stálé i sezónní výstavy a koná se zde pravidelně řada divadelních, hudebních a kulturních akcí. Stává se oblíbeným oddacím místem a cílem nejen rodinných výletů.
Vzdálenost areálu Kunětické hory z cíle plavby: 7 km.
PARDUBICE HISTORICKÉ
Vzdálenost historického centra z cíle plavby: 1,5 km a dojdete sem pěšky přes zámecký park.
PARDUBICE SPORTOVNÍ
Velká pardubická Steeplechase. Prestižní dostihy na nejtěžší překážkové dráze Evropy se jezdí od r. 1874. Před tímto datem byla na Pardubicku dlouhá tradice parforsních honů.* (pozn.*předem připravená štvanice za pomoci psů)
Zlatá přilba. Závod motocyklů světových plochodrážních jezdců s trofejí Zlatá přilba pro vítěze. Tradice od roku 1929.
OPATOVICKÝ KANÁL NA KÁNOÍCH
Plavba na kánoích po mimořádném vodním díle pozdního středověku. V dobách rozkvětu pardubické rybniční sítě napájel až 230 rybníků, přiváděl vodu na 32 mlýnů, poháněl pily a další stroje. Místy promyšleně teče nad úrovní terénu a semínský akvadukt byl vyhlášen technickou památkou. Dokládá um, odvahu a prozíravost našich předků. Rybníků se dochovalo 44, mlýn uvidíte v Lázních Bohdaneč a ve Břehách. Během plavby můžete při tichém chování spatřit ledňáčka, datla, žlunu, spoustu dalších druhů ptáků, motýlů, vážek. Dutiny staletých stromů jsou útočištěm i savců, třeba kuny a vzácných netopýrů. Nejčastěji se na kánoích jezdí 2denní etapa Čeperka - Lázně Bohdaneč (kemp) – Břehy (kemp) - Semín (kemp) nebo 1denní etapa Lázně Bohdaneč – Břehy - Semín.
Semín – restaurace Na Haldě v cíli plavby, obecní ubytovna.
LÁZNĚ BOHDANEČ
Vzdálenost centra Lázní Bohdaneč od cíle plavby: 10 km, dostupnost z Pardubic MHD č. 3.
NAUČNÁ STEZKA BOHDANEČSKÝ RYBNÍK
Vzdálenost naučné stezky od cíle plavby: 13 km.
KLADRUBY NAD LABEM
Vzdálenost do Kladrub nad Labem od cíle plavby: 25 km.
Byla vyhlášena v roce 1982 Přírodní památkou. Její rozloha je 2,59 ha a najdete ji 1 km na severovýchod od Hrobic, na pravém břehu Labe. V létě celá zarůstá okřehkem. Jedná se o slepé labské rameno s přirozenou flórou a faunou. Dostanete se k ní po polní cestě kolem opatovické elektrárny.
V její severní části narazíte na přirozenou dominantu, památný strom-Dřítečský topol. Tento prastarý strom je zástupcem původní polabské flóry.
HOLICE